مزایا و معایب لامپ ال ای دی

روشنایی LED برای صاحبان خانه
LED (دیودهای ساطع کننده نور) جدیدترین و مهیج ترین پیشرفت تکنولوژیکی در صنعت روشنایی است. LED ها لامپ های کوچک و جامدی هستند که بسیار کم مصرف و ماندگار هستند. LED ها متفاوت از لامپ های رشته ای سنتی کار می کنند. این باعث می شود LED ها نسبت به لامپ های رشته ای سنتی ناهموار و مقاوم تر باشند.

مزایای نور ال ای دی :

کم مصرف – LED ها اکنون قادر به تولید 135 لومن در وات هستند

مادام العمر – در صورت طراحی صحیح 50،000 ساعت یا بیشتر

Rugged – LED ها “Solid State Lighting (SSL)” نیز نامیده می شوند زیرا از مواد جامد ساخته شده و هیچ رشته یا لوله یا لامپ برای شکستن ندارند

هیچ دوره گرم شدن – چراغ LED بلافاصله – در نانو ثانیه

تحت تأثیر درجه حرارت سرد نیست – درجه حرارت پایین “مانند” LED است و حتی در هوای زیر صفر راه اندازی می شود

جهت دار – با LED می توانید نور را به جایی که می خواهید هدایت کنید ، بنابراین هیچ نوری هدر نمی رود

رندر عالی رنگ – LED ها مانند سایر منابع نوری مانند فلورسنت ، رنگ ها را شستشو نمی دهند ، و آنها را برای نمایش و برنامه های خرده فروشی عالی می کند

سازگار با محیط زیست – LED حاوی جیوه یا سایر مواد خطرناک نیست

قابل کنترل – LED ها را می توان برای روشنایی و رنگ کنترل کرد

 

معایب نور ال ای دی:

خطر آبی: این نگرانی وجود دارد که LED های آبی و LED های سفید و خنک اکنون قادر به عبور از حد ایمن به اصطلاح خطر نور آبی هستند که در مشخصات ایمنی چشم مانند ANSI / IESNA RP-27.1-05 تعریف شده است: برای ایمنی فوتوبیولوژیکی برای سیستم های لامپ و لامپ.
کیفیت نور: اکثر LED های سفید و خنک دارای طیف هایی هستند که با یک رادیاتور بدنه سیاه مانند خورشید یا نور رشته ای تفاوت قابل توجهی دارند. سنبله در 460 نانومتر و فرورفتگی در 500 نانومتر می تواند باعث شود که رنگ اشیا under تحت نور LED سفید و خنک متفاوت از نور خورشید یا منابع رشته ای درک شود ، به دلیل دگرگونی ، سطوح قرمز به ویژه توسط فسفر خنک معمولی سفید بد ارائه می شوند LED ها با این حال ، ویژگی های ارائه رنگ لامپ های فلورسنت معمولاً در مقایسه با آنچه در LED های سفید پیشرفته موجود است ، پایین تر است.
وابستگی به دما: عملکرد LED تا حد زیادی به دمای محیط محیط کار بستگی دارد. بیش از حد رانندگی LED در دمای زیاد محیط ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد بسته LED شود و در نهایت منجر به خرابی دستگاه شود. برای حفظ عمر طولانی به گرم شدن زیاد نیاز است. این مورد به ویژه هنگام در نظر گرفتن برنامه های کاربردی خودرو ، پزشکی و نظامی که دستگاه باید در دامنه وسیعی از دما کار کند ، ضروری است و دارای ضعف کم است.
آلودگی آبی: از آنجا که LED های سفید و خنک (یعنی LED هایی با دمای رنگ بالا) نسبتاً بیشتر از منابع نور معمول در فضای باز مانند لامپهای سدیم فشار بالا ، نور آبی بیشتری منتشر می کنند ، وابستگی شدید موج در پراکندگی ریلی به این معنی است که LED های سفید سرد می توانند ایجاد کنند آلودگی نوری بیشتر از سایر منابع نوری. انجمن بین المللی آسمان تاریک استفاده از منابع نور سفید با دمای رنگی همبسته بیش از 3000 K را دلسرد می کند.
حساسیت به ولتاژ: LED ها باید با ولتاژ بالای آستانه و یک جریان کمتر از درجه بندی تغذیه شوند. این می تواند شامل مقاومت های سری یا منبع تغذیه تنظیم شده با جریان باشد.
قیمت اولیه بالا: LED ها در حال حاضر گران تر هستند ، قیمت هر لومن ، بر اساس هزینه سرمایه اولیه ، از بیشتر فن آوری های معمولی روشنایی. هزینه اضافی تا حدی از خروجی نسبتاً کم لومن و مدار درایو و منبع تغذیه مورد نیاز ناشی می شود.
منبع نور منطقه: LED ها تقریباً “منبع نقطه ای” نور را توزیع نمی کنند ، بلکه یک توزیع لامبرتی را تخمین می زنند. بنابراین استفاده از LED ها در برنامه هایی که به یک میدان نور کروی نیاز دارند دشوار است. LED ها قادر به ایجاد واگرایی در زیر چند درجه نیستند. این در تضاد با لیزر است که می تواند پرتوهای با واگرایی 0.2 درجه یا کمتر تولید کند

 

مزایای نورپردازی LED
LED ها بسیار کم مصرف هستند و نسبت به لامپ های رشته ای 90٪ انرژی کمتری مصرف می کنند. از آنجا که LED ها فقط کسری از انرژی یک لامپ رشته ای را مصرف می کنند ، کاهش چشمگیری در هزینه های برق وجود دارد. همچنین ، به دلیل طول عمر طولانی LED ، پول و انرژی در هزینه های تعمیر و نگهداری و جایگزینی صرفه جویی می شود. LED ها 60،000 ساعت طول عمر دارند در حالی که لامپ های رشته ای 1500 ساعت هستند برای خدمات منزل و تعمیرات خود با ما 02133910854 تماس بگیرید.

فرزاد جهانیان
ارسال دیدگاه